Iznimno nam je zadovoljstvo ponuditi tekst Novi bhakti: sinkretizam hinduske i muslimanske religijske misli, objavljen u knjizi Hindusko-muslimanske kulturne relacije, a koju potpisuje iranski indolog dr. Fathullah Mujtabai, negdašnji šef Odsjeka za religijske studije Sveučilišta u Teheranu.
U tekstu Novi bhakti: sinkretizam hinduske i muslimanske religijske misli imamo priliku upoznati se sa susretom dvije velike religijske baštine, i to one koja nasljeduje vedski korpus svetih tekstova (hinduizam), te kur'ansko svetoknjižje – islam. Naglasimo da su susreti navedenih bogoduhih baština iznjedrili blistave kristalizacije duhovnosti, ne samo u filosofskom i/ili teosofskom ruhu, već i onom kulturnom u najširem smislu: jezici, književnost (osobito poezija), muzika, arhitektura, slikarstvo (napose sitnoslikarstvo), artes minores… Mnoštvo je primjera na prostoru Indije, tačnije Indijskog potkontinenta u kojima prepoznajemo prethodno naznačeno. Navesti imena mistikā kao što su Kabir (XV-XVI st.), Dara Shukoh (XVII st.), Sarmad Kashani (XVII st.), iliti vladara, velikog mogula Akbara (XVI-XVII) dovoljno je kako bismo slutili o kakvom bremenitom duhovnom zajedničarenju je riječ, i to dvije velike, formalno dobrano različite religiozno-duhovne baštine, vedske i islamske – a samo kao natuknicu spomenimo sikhizam, čija učenja i obredi jesu poput kaleidoskopa vedsko-islamskog duhovnog univerzuma.
Nije zgoreg naglasiti da su upravo sufije, baštinici islamske duhovnosti, bili najpripravniji u duhovnom zajedničarenju s vedskim nasljedovateljima, osobito s baštinicima duhovnog puta gnoze (ar. ma'rifah; skr. jñāna yoga, jñāna mārga), ali i puta ljubavi (ar. maḥabbah; skr. bhakti yoga, bhakti mārga). Na koncu, valja to naglasiti, i sufije, ali i vedski nasljedovatelji (jñāni i bhakti), štovali su istog Boga, a dr. F. Mujtabai naglašava da je riječ o štovanju jednog Boga kroz različita imena, a iza tih različitih imena, ali i obreda, postojala je jedna vječita istina, nepromjenljiva i univerzalna – to je ono što će drugi učenjaci, mudraci, osloviti kao religio perennis!
Ovih nekoliko naših kazivanja dovoljno je, nadamo se, da (na)slutite da je ponuđeni tekst F. Mujtabaija istinski biser na temu duhovnih susreta navedenih svetih baština.
Nadalje, zahvaljujemo prevoditelju knjige Hindusko-muslimanske kulturne relacije, a samim time i u nastavku ponuđenog teksta, Novi bhakti: sinkretizam hinduske i muslimanske religijske misli, prof. dr. Nevadu Kahteranu na ustupljenom prevodu.
Iz: Fathullah Mujtabai, Hindusko-muslimanske kulturne relacije, s engleskog preveo Nevad Kahteran, Filozofski faklutet Univerziteta u Sarajevu, Sarajevo, 2020, str. 101-115; online izdanje: https://ebooks.ff.unsa.ba/index.php/ebooks_ffunsa/catalog/book/50