O princu Dara Shukohu (1615-1659; ili Dara Shikoh) pisali smo nedavno u tekstu naslovljenom Dara Shukoh — sufija u vedskom duhovnom krajoliku, a objavljenom kao svojevrsni pogovor u bosanskom izdanju knjigu Uvod u povijest sufizma, autora Arthura J. Arberrya (s engleskog preveo Haris Dučić, UFDM, Banja Luka, 2023).
Govoriti o susretu različitih religiozno-duhovnih tradicija u mom imaginariju njedri niz slika, a jedna je redovna, a to je lik i djelo Dara Shukoha – sufija Indijskog potkontinenta iz vremena Mogulskog Carstva.
Golem je Shukohov doprinos boljem razumijevanju muslimana s vedskim nasljedovateljima – toliko golem da sami muslimani, osobito vjerski poglavari, nisu izdržali tu “nepodnošljivu sličnost”, napose u sferi ezoterije, metafizike… Bilo im je lakše ubiti Shukoha – što je učinjeno, i vratiti se starim busijama egzoterijskog, formalnog, a zapravo okoštalog i jalovog. Shukohov brat, Aurangzebe ubit će brata, te će zaposjest prijestolje svoga oca (za čiju smrt je također odgovoran).
Kao natuknicu navodim samo podatak da je Dara Shukoh dao veliki doprinos prevođenju, u smislu organizacije, brojnih vedskih spisa na perzijski jezik, a neki od njih su Atharvaveda, Bhagavadgīta, Yoga Vasishta…, a sam je prevodio mnoge upanišadske tekstove. Upravo će te perzijske prevode na Zapadu u XVIII stoljeću koristiti Abraham Hyancithe Anquetil-Duperron kada bude prevodio upanišade na latinski (Oupnekhat), a ti prevodi prevoda će izazvati veliko interesovanje u Evropi za vedsku tradiciju ili tzv. hinduizam, ali vratimo se Shukohu.
O kakvom mistiku, služitelju Duha je riječ najbolje nam kazuju njegovi stihovi, a koji su s onu stranu svakog impotentnog formalizma koji se baštini i ovdje kod nas, najčešće poradi veoma lukrativnih, odveć ovozemnih fajdi.
Poslušajte Daru Shukoha:
Raj je tamo gdje mule[1] nema,
Gdje nema prepiranja i meteža sa njim.
///
Moj tespih[2] me nešto čudno zapita.
Što me stalno prebireš?
Kada bi svoje srce prebirao mjesto mene,
bilo bi ti znano zašto je čovjek stvoren.
Kakav čovjek, istinski poeta… a bio je i kaligraf – krasnopisac!

[1] mula – vjerski učenjak, teolog; kadija – sudija…
[2] tespih – brojanica