Površan pristup perenijalnoj filozofiji ustvrdit će da je riječ o još jednom obliku eklekticizma ili sinkretizma – pa čak i nekoj varijanti onoga što danas nazivamo New Age. No, ništa od navedenog – niti onoga što se možda naslućuje u prethodnom kazivanju – nije posrijedi kada govorimo o perenijalnoj filozofiji. Stoga ovdje nudimo autentično kazivanje o takovrsnoj filozofiji – ne od bilo koga, nego od onoga koji je, bez imalo pretjerivanja, cijelo svoje intelektualno i duhovno pregnuće posvetio bistrenju, a potom i njedrenju same sophia perennis.
Ako bismo ponudili jedan croquis prikaz onoga što jeste perenijalna filozofija, a kao svojevrsna naznaka onoga što slijedi u tekstu Koncept perenijalne filozofije, izdvojili bi bilješku iz naznačenog teksta, a koja je istinski sukus ovog svetopogleda:
“Sljedbenici philosophia perennis inzistiraju prije svega upravo na tome da možemo prakticirati samo jednu relgiju, a protivni su bilo kojemu obliku eklekticizma i sinkretizma religijskih obreda. Drugo, oni uporno ponavljaju da je akademsko proučavanje drugih religija danas postalo neizostavno nužno, dok je prakticiranje jedne integralne religije i nužno i dostatno. Prema riječima Frithjofa Schuona ‘živjeti u potpunosti jednu religiju je kao živjeti sve religije’.”
Za kraj naglasimo da je tekst Koncept perenijalne filozofije autora prof. dr. hfz. Nevada Kahterana pars integrans knjige Perenijalna filozofija (sophia perennis): u mišljenju René Guénona, Frithjofa Schuona i Seyyeda Hosseina Nasra (El-Kalem, Sarajevo, 2002) – ovo djelo je plod doktorske disertacije SOPHIA PERENNIS (René Guénon, Frithjof Schuon i Seyyed Hossein Nasr) odbranjene 2001. godine na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Piše: Nevad Kahteran (https://nevadkahteran.ba/)