Piše: Goran Arsić
Takva (taqwa): Svest o Bogu
Kad čujemo reč „strah“, nama ovakvima, najčešće prepunim raznih strahova/fobija, ona nije baš prijatna. Iz tog razloga ponekad se buntovno odreaguje i na reč „strah Božji“, „bogobojaznost“. Kao da kažemo: „Malo mi je mojih raznih strahova, pa mi sad fali samo još jedan strah – od Boga!“.
Kada David i Solomon kažu da je „početak mudrosti strah Gospodnji“, šta oni u stvari kažu? Ovde će nam arapska reč kazati suštinu. Veći broj prevodilaca Kur'ana na druge jezike koriste reči „strah“ i „bogobojaznost“. Oni sa suptilnijim osećajem prevode drugačije, dublje i šire – koriste reč „svesnost“.
U svetoj knjizi muslimana o postu u mesecu ramazanu kaže se:
O vernici, propisan vam je post, onako kako beše propisan i onima pre vas, e da biste svesnost (taqwa) postigli.
(Kur'an, II:183)
Dakle, umesto „bogobojaznost“ – „svesnost, svest o Bogu“.
Nakon meseca ramazana nastupa najveći muslimanski praznik. Od vremena Turaka kod nas on se zove Bajram (što kao reč znači: praznik). Međutim, ključ je u arapskom jeziku! Taj praznik/blagdan na arapskom se kaže ID AL FITR, što se prevodi kao „praznik vitara“ (fitrije), to jest praznik milosrđa (novčanog) koje vernici – postači daju, shodno tradiciji, da bi tim milosrđem zaokružili i upotpunili svoj post. Međutim, prema jednom tumačenju, uzmemo li u obzir etimologiju naziva ovog praznika, on u stvari znači: povratak/vraćanje fitri (fitretu) – pra/iskonskoj prirodi čoveka, onom najvećem daru kojeg je Bog dao ljudima. Tako da povratak Bogu istovremeno znači i povratak pravom sebi, iskonskom sopstvu, autentičnom „ja“. Dakle, takva je vrhunska samosvest/nost.
[…]
Sv. Isâk Sirijski:
Čovek se ili približava Bogu ili otpada od istine u saglasnosti s usmerenjem i ciljem svoje svesti, a ne u saglasnosti sa spoljašnjim oznakama onoga što tvori ili zapostavlja.
Imam Ali u Besedi 197. u čuvenoj „Stazi rečitosti“ sažeto i sveobuhvatno govori o takvi/sves(nos)ti o Bogu:
Zaista, svest o Bogu jeste lek za bolesti srca vaših, vid za slepilo duša vaših, iscelenje za slabost tela vaših, ispravljač zala grudi vaših, čistač zagađenosti umova vaših, otklanjanje mraka očiju vaših, sigurnost od straha srca vašeg i sjaj u tami neznanja vašeg.
________________
Iz: Goran Arsić, Pravoslavlje i sufizam, Utopia, Beograd, 2023, str. 143-144.