Piše: tekst preuzet s bloga teološka svaštara
Šamanski svijet
Prema šamanskoj kozmologiji postoje tri razine svijeta: Gornja, Srednja i Donja. Ljudi nisu izmislili ove razine, već su ih otkrili. Gornji svijet je nevidljivo područje nemanifestiranog potencijala, višeg znanja i prosvjetljenja. Gornji ili Nebeski svijet je dom Boga Stvoritelja, Izvora i eventualno drugih viših božanstava. Prema šamanu Lakota plemena, Nicku Black Elku: “Gornji svijet je pravi svijet koji se nalazi iza ovog, i sve što vidimo ovdje je nešto poput sjene iz tog svijeta.”[1] Sve situacije i stanja su manifestacija Gornjeg svijeta. Svaki događaj u vidljivom svijetu je rezultat slike ili obrasca u nevidljivom svijetu.
Zemlja, ili Srednji svijet, leži u vodi koju na leđima nosi kolosalno stvorenje koje može biti kornjača, ogromna riba, bik ili mamut. Središnji svijet ima “pupak” gdje se nalazi Kozmičko drvo ili Stablo Života koje doseže do gornjeg svijeta, a korijenjem do donjeg, te tako povezuje sva tri svijeta.
Platonov svijet ideja
Platonov svijet ideja ili teorija ideja, također poznata kao Platonov idealizam, je metafizička teorija koju pripisujemo Platonu. Govori da ovaj fizički svijet nije jednako stvaran ili istinit kao svijet ideja u kojem se nalaze bezvremene, apsolutne i nepromjenjive ideje.
Prema ovoj teoriji, ideje, koje se konvencionalno pišu velikim početnim slovima i prevode kao “Ideje” ili “Oblici”, su nematerijalne suštine svih stvari, dok su stvari u ovom fizičkom svijetu samo njihove imitacije ili kako bi Black Elk rekao: “Gornji svijet je pravi svijet koji se nalazi iza ovog, i sve što vidimo ovdje je nešto poput sjene iz tog svijeta.”
Ideje (ἰδέα ili εἶδος) su apstraktne (transcendiraju prostor) i atemporalne (transcendiraju vrijeme). One nisu fizičke, ali nisu ni u umu. Ideje su izvan-mentalne, tj. stvarne u najstrožem smislu riječi.
Evo tri poznata citata Platona koji se odnose na svijet ideja:
“Ideje, a ne percepcija, su istinska stvarnost.”
(Fedon)
“Ideje su najstvarnija i najvažnija stvarnost, a svijet osjetila je samo prolazna kopija.”
(Država)
“Ideje su uzorci ili uzori kojima se sve stvari u fizičkom svijetu približavaju, ali nikada potpuno ne ostvaruju.”
(Timej)
Ovi citati ukazuju na Platonovo uvjerenje da su ideje ili forme temeljna stvarnost, a da su fizički objekti samo privremene kopije ili odrazi tih ideja. Smatrao je da prave spoznaje dolaze iz razumijevanja i kontemplacije ideja, a ne iz osjetilnih iskustava.
Teorija se smatra klasičnim rješenjem problema univerzalija.
Aristotel kritizira Platonovu teoriju o svijetu ideja jer je Aristotel bio protivnik dualizma koji je Platon zagovarao. Prema Platonu postoji jasna podjela između materijalnog svijeta osjetila i nematerijalnog svijeta ideja, dok Aristotel smatra da je nemoguće razdvojiti materiju od forme, tj. materijalno od nematerijalnog.
Osim toga, Aristotel dovodi u pitanje Platonovu tvrdnju da su ideje izvan dosega osjetila i da se mogu spoznati samo umom. Aristotel je vjerovao da se prava znanja temelje na iskustvu i promatranju svijeta oko nas, a ne samo na apstraktnom razmišljanju o idealnim formama.
[1] John Neihardt, Black Elk Speaks: Being the Life Story of a Holy Man of the Oglala Sioux, New York: Simon & Schuster, 1959, str. 71.